Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
İş Hayatında Başarılı Olabilmenin 7 Yolu: Hemen İş Bul

İş Hayatında Başarılı Olabilmenin 7 Yolu: Hemen İş Bul

İş hayatında motivasyonun, iş hayatındaki başarının yanı sıra bir diğer nokta doğru yerde doğru şeyi söylemektir. Yaptığın meslek ne olursa olsun iyi bir iletişim kurmak sizi farklı ve önemli kılabilir. İş hayatında, ekip arkadaşların ya da karşındaki müşteri veya patronun kim olursa olsun, kullanacağın iletişim dili zekanı ve becerini asıl ortaya koyandır.

Eğer iş arayışındaysanız, bunlar iş görüşmeleriniz içinde değerli cümlelerdir. Doğru iletişim ve özgüven iş görüşmesi esnasında karşı tarafı etkilemeniz içinde önemlidir. Bu bilgiler nelerdir? İş görüşmesi ve iş hayatı için ihtiyacınız olan yedi yol burada;

Yeni Yöntemler Keşfet/Bul

Günden güne gelişen ve değişen bu dünyada, her şeyi olduğu gibi kabullenmek ve üstüne katmadan gitmek ne kadar doğru? Eminim işvereniniz ya da görüşmenizdekiler için değildir. “Bu İŞ böyle yapılır” demek yerine dolaştığınız yolu “böyle bir pratik buldum” olarak değiştirmelisiniz. Bir soruna ya da olaya farklı açılardan yaklaşmak bir çözüm için yeni yöntemler keşfetmek farkınızı ortaya koymanız bakımından önemlidir.

Sorumluluktan Kaçma

Sorumluluk almaktan korkan kişilerin sıkça söylediği “benim hatam değil” cümlesi, zeki ve sorumluluk sahibi bir çalışandan duyulmamalıdır. Herhangi bir konuda hatalı olabilirsiniz, bunu söylemekten çekinmeyin. Hatanızı fark ettiyseniz kabullenin ve çözüm üretin. Bir şey yapmak, hiçbir şey yapmaktan daha iyidir.

Yapabileceğine İnan

İş hayatında ya da iş görüşmenizde tahmin ettiğiniz pozisyona ek olarak başka bir sorumluluk daha gelebilir. “Yapamam” demek sizi tembel gösterecektir. Yapamayacağınız bir şeyse bile alternatif yollar bulun. Olumsuz bir cümle kurmak yerine, yapabileceğinizi ya da gayret göstereceğinizi belli eden cümleler kurun.

İş Tanımı

İş hayatınızdaki rutininiz oldukça yoğun olabilir, tek düze bir çalışan olduğunuzu düşündürmemek gerekir. Kendi iş tanımınız dışında size verilen bir görev karşısında işte şöyle yapmalısınız; görevi/işi en iyi haliyle yapmalı ve sonrasında durum ile ilgili düşüncenizi belirtmelisiniz. Bu ben bu işi yapabilirim, ancak prensiplerim var göstergesi vermiş olursunuz.

Fikrini Belirtmekten Çekinme

Siz ne olursa olsun o iş yerinde bir çalışansınız. Her çalışan değerlidir, orası sizin yaşam alanınız. Yaşam alanınız hakkında fikirleriniz olmalı, bu yüzden fikrinizi söylemekten çekinmeyin. Özgüvenli bir şekilde kendinizi ifade edin. Fikrinize negatif bir giriş yaparak daha az etki yaratmasına sebep olabilirsiniz.

Denemeye Açık Ol

Bir işi yapabileceğini ya da yapamayacağını düşünüyorsanız, çelişkideyseniz bunun için alternatif söylemler üretmelisiniz. Negatif cümlelerden uzak durmalısınız, her zaman pozitif ve alternatif olmak en doğrusudur.

İş Teslim Süresi

İşinizi elbette iyi yapıyorsunuz ancak onu küçümsemeyin. Her işinizi en iyi haliyle yerine getiriyorsunuz ancak “hemen hallederim”, “bir dakikamı alır” gibi söylemler işinizi hızlı yaptığınız anlamına gelmeyebilir. Geçiştirme bir iş yaptığınızı hissettirebilir, bunun için “fazla zamanımı almayacaktır” gibi şeyler söylemek daha iyi olacaktır.

İş hayatı ya da iş görüşmeleri ve iş ile ilgili daha birçok şeyde kullanabileceğiniz bu yedi yol; ilerlemenize yardımcı olacak. Kendinize güvenin ve ilanlarımızdan sizin için uygun olanları hemen seçin!

yorumunuzu paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar