Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Etkili Lider Olmak:2021’de Etkili Lider Nasıl Olunur?

Etkili Lider Olmak:2021’de Etkili Lider Nasıl Olunur?

Son yıllarda popüler olarak kullanılan lider ve liderlik kelimesi iş hayatında da karşımızda. Lider nedir, lider özellikleri nelerdir diyecek olursanız; lider kısaca bulunduğu çevrede yarar sağlayan ve o çevreyi yönetebilecek sorumluluğa ve zekaya sahip olan kişiye denir. Lider özellikleri;; elindeki bilgi, deneyim güç, tecrübeyi kullanarak çevresini etkileyen ve elini taşın altına koyabilen bireylerdir. Liderlerin öneli özelliklerinden biri iletişi becerisi ve istekleridir.

Lider son zamanlarda hayatımıza girdi ancak yönetici ile arasındaki fark nedir? Yönetici ve lider birbirine denk kavramlar olarak görülebilir ancak temel farklılıkları bulunmaktadır. Yönetici işlerin doğru yapılmasından sorumludur, lider ise doğru işleri kendisi yapar ve diğerleri arkasından gelir.

Günümüzde ise başarıdan başarıya koşan birçok ekibin yöneticilerinde görüyoruz ki liderlik noktasında buluşuyor. Peki gelecek de güçlü bir lider olabilmek için hangi gelişimlere özen göstermeliyiz? Nasıl lider oluruz?

İnovatif Düşünce

İnovatif düşünceye sahip olmak ve ileriye gitmekten korkmamak gerekir. Üretici ve faydalı fikirlerle her zaman pozitif kalabilmeye yoğunlaşmalısınız.

Yeni Teknolojileri Takip Etme

Bir lider daima yeniliklerden haberdar ve onlara yatkın olmalıdır. Teknolojik gelişmelerle iç içe ilerlemeli ve yapısal olarak bilmelidir.

Ekibini Geliştriebilme

Günden güne gelişen ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda seçtiği çalışanlarını; doğru zamanlarda, doğru iş tanımlarında, doğru uygulamaları yapmalarını sağlamalıdır. Çalışanlarının kabiliyetlerini ve kariyerlerinin ilerleycei haritayı belirleyerek kazan-kazan şeklinde bir yol izlemelidir.

Sistem Analizi

Pozitifliğin dışında oluşabilecek problemlere karşı hazırlıklı olmalıdır. Tespit etme ve çözüm bulma konusunda hızlı ve etkili çalışmalar ilerletmelidir.

Eleştirel Düşünme & Analiz

Sisteme olduğu gibi bakmanın dışında olağan dışı bir gözle de bakmalı ve yönlendirebilmelidir. Yönlendirirken, yapılandırabilme özelliğinde de bulunmalı ve çalışanlarını koordine etmelidir.

Duygusal & Ruhsal Zeka

Ekibini iyi tanımalı ve anlayabilmelidir. Onların yeteneklerini ortaya çıkarırken aynı zamanda duygusal ve ruhsal durumlarını da harmanlayarak potansiyellerini çıkarabilmeleri için yol açmalıdır.

Dijitalleşme

Teknolojinin gelişmesi dijitalleşmenin de ilerlemesi anlamına gelmektedir. Günden güne dijitalleşen dünyada; işletmenin sistemlerini gelişmeler doğrultusunda yapılandırmalıdır. Geliştirme sürecini kontrol ve koordineli ilerletmelidir.

Bunları dikkate alarak kalıcı başarılar, iyi kariyer ve daha ne hedefliyorsanız ulaşmak mümkün. Ulaştığınız hedeflerden sonra yenilerini koymalı ve gelişim haritaları hayata geçirmelisiniz. Lider her daim ilerler..

yorumunuzu paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar